Kaip ir nuo ko saugoti šaknyną?

Ką svarbu žinoti apie šaknyną?

Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt 

Šaknynas yra gyvybiškai svarbus visiems augalams. Medžių šaknyną dažnai įsivaizduojame kaip giliai žemėje esančias stambias šakas, bet tai nėra tiesa. Medžių šaknyną galima suskirstyti į dvi sistema

  • Tvirtinantis šaknynas. Tai ir būtų tai, ka įsivaizduojame – stambios šakos, kurios išlaiko medį stabilų. Jos retai yra giliai po žeme ir pasiskirsto pakankamai negiliame žemės sluoksnyje.
  • Maitinamasis šaknynas. Tai – plonos šaknelės, kurios yra paviršutiniame žemės sluoksnyje. Būtent šios šaknys surenka maistingas medžiagas, vandenį ir orą iš po žemės.

Ir vienas, ir kitas šaknynas atlieka savo funkciją ir turi būti saugomas.

Tvirtinamasis šaknynas dažniausiai yra pažeidžiamas kasinėjimo metu. Dažnai šios šaknys trukdo atlikti vieną ar kitą veiksmą ir yra šalinamos be apsvarstymo apie pasekmes, kurios gali būti labai rimtos.

Pučiant stipriam vėjui, medžio svorio centras gali būti nepastovus, o apkrovos ant šaknyno gali eiti iš visų pusių. Augdamas medis prisitaiko prie savo aplinkos ir ištreniruoja savo šaknyną atlaikyti visas jėgas.

  1. Jeigu šaknynas yra pažeidžiamas iš vienos pusės – smarkiai padidėja tikimybė, kad medis išvirs į priešingą pusę.
  2. Jeigu yra pažeistas visas šaknynas- medis tampa nestabilus ir neprognozuojamas.

Išvengti tvirtinamojo šaknyno pažeidimo galima atitinkamai planuojant statybas ir paruošiant projektą atsižvelgiant į medžio sveikatą. Daugiau apie tai skaitykite „Kaip apsaugoti medžius statybų metu?“. Jeigu šaknyną vis tik būtina pažeisti, tai reikėtų daryti:

  • kuo toliau nuo kamieno,
  • susidūrus su šaknimi neplėšyti jo su ekskavatoriumi, kaip tai dažniausiai daroma, nes plėšymo žaizda gali būti itin didelė ir smarkiai nutolti nuo pažeidimo taško.
  • svarbu: kuo blogesnė žaizda, tuo medžiui bus sunkiau prisitaikyti. Kad to būtų išvengta, šaknis reikėtų atsargiai nupjauti kuo palankesnėje vietoje.

Maitinantis šaknynas gali būti pažeistas skirtingais būdais:

  • žemės supresavimas,
  • žemės ar gruzo užpylimas ant esamo žemės sluoksnio,
  • kasinėjimo metu,
  • chemikalais,
  • kenkėjais.

Pažeidimo būdus galima suskirstyti į dvi dalis:

  1. Tiesioginis pažeidimas – kasinėjimas, kenkėjų antpuolis ar cheminis nudegimas. Tiesioginis pažeidimas sužaloja pačias šaknis. Jas dalinai nupjovus medis netenka dalies maistinių medžiagų. Priklausomai nuo pažeidimo dydžio, medis gali visai nereaguoti, o gali pradėti ir džiovintis šakų galiukus iš pažeistos pusės, kol visai nudžius. Tas pats atsitinka užpuolus kenkėjams ar netinkamai naudojant trąšas, kurios chemiškai nudegina šaknyną.
  2. Atliekamos funkcijos nutraukimas – žemės presavimas ar užpylimas. Funkcijos nutraukimas yra žymiai dažnesnis atvejis. Taip vadinama situacija, dėl kurios šaknynas negali atlikti savo funkcijos. Tai būtų žemės presavimas ar kokių nors medžiagų didelės krūvos supylimas šalia medžio, arba žemės lygio pakėlimas. Atsitikus bet kuriam iš šių veiksnių – žemė, kurioje yra maitinamasis šaknynas, yra arba tiek suspaudžiama, kad pro žemę negali prasiskverbti oras; arba šaknynas atsiduria gerokai giliau po žeme nei tūrėjo būti, o tuomet nebegali gauti oro. Priklausomai nuo pažeidimo dydžio, medis gali džiovintis šakas arba pilnai išdžiūti.

Šios problemos dažnai yra ignoruojamos statybų įmonių, nes medžiai yra lėti organizmai ir tokių pažeidimų pasekmės gali pasirodyti tik po 3-5 metų, o tada – tai jau ne jų problemos.

Geriausias būdas išvengti šių problemų yra medžių ir jų gerovės įtraukimas į statybų projektą. Medžiai dažnai yra įtraukiami tik kaip dizaino elementas ir jų sveikata nėra rūpinamasi. Jei tinkamai apsaugosite medžius, dėl jų sveikatos po statybų galima būti ramiems. Daugiau apie tai skaitykite „Kaip apsaugoti medžius statybų metu?“.

Jeigu šaknynas jau yra pažeistas, vienintelis būdas išgelbėti medį yra žemės purenimas ir šaknų tręšimas. Tam yra naudojami specialūs įrenginiai, kurie naudoja suspaustą orą, kad būtų supurenta ir kartu patręšta pažeista žemė. Svarbiausias dalykas būtų neatidėlioti šių darbų ir juos atlikti kuo greičiau.

Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt 

Viso sveikasmedis.lt tinklapyje esančio teksto autorius yra įmonės vadovas Jevgenijus Jefimovas – be sutikimo pateikto turinio naudoti, kopijuoti, platinti negalima.