Kaip atlikti tinkamą medžių genėjimą?
Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt


Genėjimo metodai
Kad sėkmingai genėtumėte medžius, labai svarbu ne tik žinoti, ką ir kodėl reikia pjauti, ar suprasti, kokios bus genėjimo pasekmės, bet ir žinoti, kaip atlikti pjūvius, kad medžiui būtų kuo lengviau užsiauginti žaizdą. Norint tai padaryti teisingai, reikėtų laikytis kelių svarbiausių genėjimo taisyklių: pjovimo metodo, pjūvio vietos ir kampo.
Pjovimo metodas yra paprastas, bet labai svarbus dalykas. Pagrindas yra nuimti šakos svorį prieš atliekant paskutinį pjūvį, kad išvengtume plyšimų ir paliktume tvarkingą žaizdą. Šis metodas vadinamas 1-2-3 pjūviu. Pirmas pjūvis daromas toliau nuo norimos galutinės žaizdos vietos, iš šakos apačios. Tai daroma tam, kad pradėjus šakai lūžti, lūžimas sustotų ties šia vieta. Antras pjūvis daromas dar šiek tiek toliau iš viršaus. Atliekant antrą pjūvį, šaka turėtų nulūžti ir nukristi; turėtų likti stuobrys. Trečias pjūvis daromas galutinėje žaizdos vietoje pagal kaklelio formą, taip gaunamas švarus pjūvis.
Jeigu šio pjovimo metodo netaikysite, yra labai didelė tikimybė, kad pjaunant šaką ji skils ir griūdama ant žemės plėšys žievę. Jei taip atsitinka, padaryta žala gali būti labai rimta, nes visas nuplėštos žievės gabalas taps žaizda.
Pjūvio vieta ir kampas nulems ne tik ateities formą ar augimo tendenciją, bet ir kiek pastangų reikalaus žaizdos užsiauginimas. Jei trumpinate šaką, pjūvį būtina daryti prie stipraus išsišakojimo, o pjūvio kampas turėtų būti palinkęs apie 45° link naujos šakos galiuko. Tai daroma tam, kad energija ir maistinės medžiagos, judančios šakos viduje, turėtų kur judėti.
Pavyzdžiui, jei šaka būtų nupjauta ne prie išsišakojimo, o padarius stuobryną, energija neturės kur judėti, kas galėtų paskatinti stiprų ūglių auginimą ant stuobrio galo arba sukelti šakos atmetimą ir visos šakos nudžiūvimą.
Jei norite šaką nupjauti iki kamieno, svarbiausia būtų atpažinti išplatėjimą prie suaugimo, kuris vadinamas kakleliu. Atliekant paskutinį, trečią pjūvį, labai svarbu šio kaklelio nepažeisti ir pjauti šalia jo pagal kaklelio nurodytą kampą. Kaklelį būtina saugoti, nes būtent ši dalis užvers žaizdą. Paprasčiausias paaiškinimas būtų, kad kaklelis yra ant ribos tarp kamieno struktūros ir šakos struktūros.
Šaka ir kamienas turi skirtingas struktūras: šaka auga iš kamieno, o kamienas auga aplink šaką. Kaklelis yra kraštinė kamieno struktūros dalis, ir kai šaka yra nupjaunama, kamienas auga toliau ir užaugina žaizdą. Jei pjūvis buvo padarytas per arti kamieno ir kaklelis pažeidžiamas, medžiui pasidaro sunkiau uždaryti žaizdą, nes reikia ne tik užsiauginti „skylę“, paliktą buvusios šakos, bet ir pasirūpinti kamieno žaizda. Jei pjūvis buvo padarytas per toli nuo kamieno, šaka arba nudžius, arba pradės auginti ūglius. Jei šaka nudžius, medžiui bus sunku sėkmingai uždaryti žaizdą, nes reikės arba laukti, kol šaka sutrunys ir nukris, arba „praryti“ visą sausą šaką.
Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt
Kitos mūsų paslaugos
Viso sveikasmedis.lt tinklapyje esančio teksto autorius yra įmonės vadovas Jevgenijus Jefimovas – be sutikimo pateikto turinio naudoti, kopijuoti, platinti negalima.