Medžių pjovimo sudėtingumo ir pavojaus vertinimas

Ką svarbu žinoti vertinant medžio būklę?

Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt

Norint pašalinti medį, būtina įvertinti medžio būklę, keliamą pavojų ir aplinką, kurioje auga medis. Šiuos dalykus būtiną įsivertinti prieš pradedant darbus, nes nuo to priklausys, kokį šalinimo metodą galima taikyti.

Vertinant medžio būklę arboristas ieško pažeidimų, silpnų vietų ir ženklų, kad su medžiu kažkas yra blogai. Šie dalykai ne visada būna akivaizdūs. Problemos gali slypėti medžio viduje ar šaknyne:

  • džiūnančios šakos gali reikšti šaknyno problemas;
  • grybai ant kamieno reiškia negyvą medieną;
  • skylutės madienoje reiškia kenkėjus;
  • ūgliai aplink kamieną reiškia perkrautą ar pažeistą šaknyną;
  • ir taip toliau.

Kiekvienas iš šių dalykų gali reikšti nestabilią medžio būseną ir reikalauja padidinto dėmesio darbų metu.

Aplinka, kurioje auga medis, yra ne mažiau svarbi. Medis gali augti šalia tvorų, statinių, laidų ar tiesiog šalia kitų augalų, kuriuos darbų metu būtina saugoti. Vertinant aplinką, yra nustatomi „taikiniai“, kuriems medis kelia pavojų.

Didelę rolę atlieka medžio dydis, polinkis ir – kiek vietos yra darbams vykdyti. Kuo didesnis medis, kuo blogesnė būklė, kuo mažiau vietos, kuo daugiau taikinių – tuo sudėtingesnis bus darbų procesas.

Ką galima daryti ir ko nerekomenduojama daryti patiems

Norėtume pradėti nuo šalinimo metu naudojamų benzino pjūklų. Tai yra ypač pavojingas įrankis, kuris akimirksniu gali sutraumuoti ar net pražudyti. Dėl to yra būtina žinoti, kaip juo naudotis. Apie pjūklo naudojimo ir pjovimo taisykles skaitykite „Medžių pjovimo taisyklės“.

Jeigu turite patirties saugiai naudojant benzino pjūklą, galite šalinti nesudėtingus medžius. Nesudėtingais medžiais pavadintume situaciją, kurioje medis nėra labai didelis; nėra didelių pažeidimų ant kamieno; yra daugiau nei pakankamai vietos paguldyti visą medį; medis palinkęs į tuščios vietos pusę; ir yra visos reikalingos saugos priemonės, kuriomis bus naudojamasi.

Net jei turite kažkiek patirties dirbant su benzininiu pjūklu, nerekomenduotume patiems pjauti medžių, kurie yra:

  • dideli ir stori;
  • medis turi rimtų pažeidimų ant kamieno;
  • vietos visam medžiui paguldyti yra nepakankamai;
  • medis palinkes į nenaudingą pusę;
  • šalia auga kiti medžiai, kuriuose pjaunamas medis galėtų užstrigti;
  • ir neturite saugumo priemonių;
  • taip pat, jokiu būdu, patys nepjaukite medžio, kuris reikalauja lipimo į viršų. Griežtai nenaudokite kopėčių. Tai yra neįtikėtinai pavojinga gyvybei. Kiekviena iš šių situacijų kelia ženklų pavojų vykdant darbus.
  • Dėl to nerekomenduojame patiems vykdyti darbus, jei šiuos pavojus matote arba nesate įsitikinęs dėl vieno ar kito aspekto. Pasekmės gali būti labai liūdnos.

Kaip nupjauti medį?

Medį reikia nuodugniai apžiūrėti ir įvertinti riziką. Jei situacija atrodo nesudėtingai, galite pereiti prie planavimo ir pasiruošimo.

  1. Visų pirma, nustatykite medžio svorio centrą ir polinkį. Visada medį guldykite į ta pusę kur jis linksta.
  2. Suradus kryptį, apvalykite augalus aplinkui kamieną, kad jie netrukdytų jums judėti ir dirbti.
  3. Pasiruoškite pabėgimo taką. Jis turi būti nukreiptas 45° į priešingą pusę nei kamieno polinkis.
  4. Jei pjovimo metų kažkas pradėjo lūžti ar skleisti keistus garsus, nedelsiant meskite pjūklą ir bėkite nuo medžio paruoštu taku.
  5. Kai viskas yra paruošta – pradėkite įpjaudami „veidą“ iš polinkio pusės. Įpjova negali būti gilesnė nei 1/3 kamieno storio ir jokiu būdu negali pasiekti kamieno vidurio.
  6. Įpjovą pjaukite kruopščiai. Pjovimo linijos turi gražiai sueiti ir nebūti viena už kitą gilesnės. Tai gali paveikti medžio judėjimą, kai bus atliekamas paskutinis pjūvis.
  7. Kai „veidukas“ yra paruoštas, truputį įpjaukite šonus prie smailaus „veiduko“ galo. Šios įpjovos neleis vykti plyšimams, kurie gali paveikti medžio judėjimo kryptį.
  8. Tuomet laikas atlikti paskutinį pjūvį iš galo. Nustatykite, kurioje vietoje būtų „veiduko“ horizontali linija aplink kamieną ir pjaukite šiek tiek virš šios linijos. Pradėjus pjauti – nesustokite. Įpjovus tik dalį, likusios medienos medis gali elgtis neprognozuojamai.
  9. Pjaukite tol, kol medis pradės judėti arba kol pasiliks nedidelė medienos linija tarp paskutinio pjūvio ir „veiduko“. Ši linija vadinama sąvaros mediena, ji turi laikyti medžio kryptį tol, kol jis neatsiguls ant žemės.
  10. 1) Jei medis pradėjo judėti ir gultis kol nebaigėte pjauti – nedelsiant pabėkite nuo medžio atsitraukimo taku.  2) Jei įpjovėte iki sąvaros linijos, o medis dar nepradėjo judėti – reikia naudoti „kyliukus“. Tai yra smailūs ir platėjantys trikampiukai, kuriuos įkalame i paskutinio pjūvio liniją. Juos įkalinėjant, jėgos, veikiančios medieną, didės ir medis pradės gultis. Kai tai atsitinka, reikia nedelsiant viską mesti ir atsitraukti paruoštu taku.
  11. Kai medis yra ant žemės, jį dar reikia sudoroti. Tai yra – nupjauti šakas nuo kamieno ir susmulkinti kamieną į reikiamus rąstus. Ši darbo dalis yra ne mažiau pavojinga. Dauguma nelaimingų atsitikimų ant žemės atsitinka būtent dorojant medį. Šakos gali būti labai įsitempusios nuo medžio svorio, kitos šakos gali balansuoti medį būtent tokioje padėtyje. Prieš pjaunant šakas, apžiūrėkite, kas bus, kai nupjausite vieną ar kitą šaką. Kamieną pjaukite tik tada, kai visos šakos yra nupjautos ir kamieno padėtis yra stabili. Visada būkite atidūs ir stebėkite pjovimo juostą.

Ko kategoriškai negalima daryti planuojant medžio pjovimą?

Norėčiau įvardinti kelis dalykus, kurių, dėl milžiniško pavojaus, kategoriškai nerekomenduojame daryti patiems.

  1. Pirmas dalykas būtų – nelipti į medį. Lipti į medį su benzininiu pjūklu, neturint reikiamos įrangos ir patirties, yra labai pavojinga.
  2. Antras dalykas – avarinių medžių pjovimas. Šie medžiai yra neprognozuojami ir reikalauja pasiruošimo ir supratimo. Skaitykite daugiau „Avarinių medžių pjovimas“.
  3. Trečias svarbus dalykas – išverstų ir užstrigusių medžių pjovimas. Šie medžiai yra dar pavojingesni ir net patyręs medkirtys ar arboristas prie šių medžių ieškos priėjimo su dideliu atsargumu. Išlūžę ir užstrigę medžiai yra vadinami „widdowmakers“ – našlių gamintojai. Daugiau apie juos skaitykite „Išverstų medžių pjovimas“.
Kontaktai konsultacijai: +370 616 01112 arba info@sveikasmedis.lt

Viso sveikasmedis.lt tinklapyje esančio teksto autorius yra įmonės vadovas Jevgenijus Jefimovas – be sutikimo pateikto turinio naudoti, kopijuoti, platinti negalima.